Doba bezchlupová

26. srpna 2018 v 9:54 | Lady Baskerville |  Dámský salónek
Už nějakou dobu zkoumám, jak moc jsou zažité určité společenské vzorce a nastavení, a kolik prostoru dávají lidem. Sama jsem provedla malý experiment, jak moc hluboce jsme přesvědčeni o absolutnosti určitých společenských norem, když jsem si před pár měsíci přestala depilovat nohy. Z jediného prostého důvodu - mám velmi husté vlasy, a tudíž ani s nadílkou chlupů nejsem na štíru. Ať už jsem vyzkoušela jakýkoliv způsob odstraňování chlupů, od žiletky přes krémy po strojek, moje nohy trpěly. Hnisaly, chlupy zarůstaly pod kůži a vytvářely boláky; chodila jsem po světě s "nohama drogově závislého", jak mi řeklo pár osob. Rozhodla jsem se, že si nohy zahojím a chlupy nechám aspoň chvíli růst, což pro mě byl poněkud těžký krok.

Od puberty a prvních pořádných chlupů jsem přestala nosit kraťasy a kratší sukně, nejkratší "povolenou délkou" byly tříčtvrťáky, protože na té malé ploše se mi chlupy dařilo krotit. Nechtěla jsem trávit dlouhé hodiny zajišťováním, že budu mít perfektně hladké nohy, nebo utrácet velké peníze za depilační pásky (nejde o cenu, ale o to, kolik bych jich potřebovala - teď to asi zní, že jsem spíš hledaný exemplář Yettiho, což tak opravdu není, spíš jde o to, že moje chloupky nerostou jediným směrem, tudíž se nedají efektivně vytrhnout na jedno nalepení pásky), abych si ušetřila čas. Protože stejně to nikdy nevyšlo. A než abych trpěla kritiku od druhých, které se mi dostalo, když jsem jednoho dne odhalila chlupy na nohou, chodila jsem zakrytá.

"Ráda bych si vzala tyhle šaty, ale musela bych si oholit nohy."

Přemýšlím, do jaké míry jsme podlehli diktátu společnosti, když máme potřebu komentovat volby druhých ohledně jejich těla. Chápejte, netvrdím, že by se ženy měly přestat holit a že je holení proti přírodě, špatné, manipulací společnosti a tak. Dělejte cokoliv, co je vám pohodlné, ale jednu prosbu přece jen mám - respektujte rozhodnutí druhých a nemějte potřebu je dále řešit. Jelikož holení se opravdu masově poprvé rozšířilo jako marketingový tah americké firmy. Je-li vám pohodlnější žít bez chlupů, pochopím to. Pro mne to začíná být naopak.

Výsledek obrázku pro old ads women shaving

To, do jaké hloubky je zarytá dnešní mediální vidina krásy (potažmo krásné ženy), jsem pocítila ve vlastní hlavě. Když mi narostly chlupy do délky, ve které přirozeně jsou, hrozila jsem se pohledu na svoje nohy. Měla jsem zakódováno: chlupaté nohy = neatraktivní, špinavé, nehezké. V mé hlavě, v tisících časopisů, televizi, na internetu a v hlavách jiných žen neexistovala krásná žena s chlupatýma nohama. Měla jsem pocit, že moje tmavší chlupy jsou vidět na míle daleko, a že když jdu po ulici, všichni řeší moje nohy, které se vymykají společenské žádoucnosti a standardu. Teď samozřejmě vím, že jsem si to řádně zdramatizovala, protože to tak úplně není.

Zaměřila jsem se na reakce lidí okolo mě. Nejlepší byly od starších jedinců, seniorů a seniorek, neboť ti zažili dobu, kdy se ještě neholil nikdo; přecházeli to bez většího povšimnutí. Muži od 35 let výš to také k mému překvapení příliš neřešili, maximálně mi věnovali jeden pohled navíc a šli si po svém. Nejhorší skupinou, co se týče reakcí, byly mladé ženy a dívky od puberty tak do 30 let, stejně jako mladí muži a chlapci stejného rozmezí. Dalo se to čekat, protože ti se do trendu oholeného celého těla už narodili. Zaráží mě však, že největšího lynčování a nejkrutějších poznámek se mi dostalo od mladých žen. Od těch, které by měly bojovat za možnost volby, ne ji potlačovat. Od těch, které samy denodenně řeší, jestli vážně nezapomněly oholit ten chlup pod kolenem. Které se bojí společenského odmítnutí a degradace kvůli nedodržení samozřejmých standardů. Přišlo mi to smutné, že nejhlasitěji se ani zdaleka neozývali muži ( i když se pár takových taky našlo), ale ženy a dívky, samy svázané v módním diktátu 21. století. Možná myšlenku holení do světa vypustili američtí byznysmeni-muži, avšak na její radikálnosti se přičiňují samy ženy.

Rozumím tomu, že jsou muži i ženy (a bude jich dost) kteří preferují oholenou ženu, stejně jako se někomu zamlouvá víc modrá než zelená barva. Je mi jasné, že nemůžu někoho nutit, aby se mu líbily neoholené nohy. Ale respektovat něčí volbu, to mi přijde jako zvládnutelné. Ať už se rozhodne pro žiletku či nikoliv.

"Nejvíc mě děsí představa malých holčiček, co vstoupily do puberty, a matky a ostatní jim okamžitě cpou žiletky. Nebo holčičky, které prosí své mámy, aby se mohly oholit či tak začnou činit jen proto, aby nebyly terčem posměchu vrstevníku/vrstevnic."


Co moje neoholené nohy vyvolávaly za výrazy? Překvapení, zvědavé kradmé pohledy, úsměvy, úšklebky, nevěřícné obočí, podmračení, ale i zhnusení. A myslím, že to zhnusení je důvodem, proč tak úzkostlivě odstraňujeme chlupy, které nám od přírody rostou všude možně, stejně jako mužům. Proč i v reklamách na žiletky se holí už předem připravená holá kůže. Zhnusení nemá daleko k odmítnutí. Mnoho žen je choulostivých co se týče vzhledu - naše kultura nás naučila, že odmítne-li někdo náš vzhled, odmítne a zavrhne celou naši osobu. A toho se dle mého názoru bojíme nejvíc.

Výsledek obrázku pro old ads women shaving

Bála jsem se toho i já. Chodívala jsem zpočátku do centa města jen za podpory a doprovodu mě blízkých lidí, protože když jsem šla sama, dostalo se mi hlasitých šeptaných komentářů, posměšného smíchu a tak dál. To bolelo, protože je to pokrytecké. Komu neroste na těle nic, nechť se přihlásí. Teď jsem po dlouhé době vytáhla ze skříně svoje oblíbené sukně a začala je nosit. Byla jsem nucená projít kurzem radikální sebelásky, naučit se mít ráda své tělo takové, jaké mi ho příroda nadělila. Stále si například holím podpaží, ale proto, že to tak chci já a že se tak cítím já, ne pro jiné. Moje tělo není od toho, aby potěšilo masy. Je moje.

Ztrácíme představu o tom, jak ženy a muži vypadají bez zásahů naší společnosti. Dělejme si co chceme, ale je opravdu směšné, aby se mým nohám krutě vysmál můj vlastní otec, který se nikdy neholil. Proč je pro někoho pobuřující, když namaluji akt, kde má žena zarostlý klín? Protože se to dneska moc nenosí? Pro mne je to zkrátka znak dospělé ženy. Zcela vyholené intimní partie mi evokují dítě. Ale znovu - vaše tělo, vaše volba. Nikdy bych si nedovolila člověka kritizovat za jeho vzhled, jelikož ten nám byl dán. Do určité míry jej můžeme přizpůsobovat, ale oči dál od sebe nepřiblížíme a kulatý nos se nepromění v orlí.

Můj experiment mi přinesl pozitivní výsledky. Nohy si oholím, až budu chtít já. Přestala jsem řešit, že si na sebe něco nemůžu vzít, protože by to přineslo takovou a makovou reakci okolí. Lordu Baskervillovi to nevadí - líbí se mu, když vidí, že jsem spokojená. Mám svoje tělo raději. Přestala jsem mít jednostrannou vizi krásy. A mileráda dodám odvahy každé ženě, která by chtěla udělat totéž.

 


Komentáře

1 Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | 26. srpna 2018 v 10:20 | Reagovat

Je fakt, že co se týče nějakého zkrášlování (ať už šlo o holení nebo malování), taky jsem cítila největší tlak od jiných dívek, kluci možná pár poznámek měli, ale tolik to neřešili.
Hlavně, že jsi se sebou spokojená :-)

2 Virginia Baskerville | 26. srpna 2018 v 11:04 | Reagovat

[1]: Díky za komentář, určitě je to hlavně o dobrém pocitu každého z nás, ačkoliv mě opravdu zarazilo, že část tohoto problému si ženy vytvářejí samy.

3 Ann Taylor | Web | 27. srpna 2018 v 9:16 | Reagovat

Neoholený nohy - vystavený se mi nelíbí. Nevím, jestli je to něčím, co tak strašně ráda hromada lidí popisuje jako "módní diktát" nebo zkrátka tím, že ženy v sukních kolem mě viditelně chlupaté nohy nemívají, takže zvykem, ale nelíbí. Sama ovšem z jiných důvodů sukně a krátké kalhoty nenosím, takže nohy si moc neholím. Protože je to otravný. Jsou dlouhý, trvá to, žiletkou to můžu vzít ráno a večer znova a strojkem je to na víc než hodinu. Ostatní ale jo, ale taky jak píšeš kvůli sobě. Podpaží proto, že když jsou tam chlupy, je víc cítit (neříkám že obecně, u mě ano), zbytek proto, že jsou mi chlupy nepříjemné. Žádné dítě mi to neevokuje, je mi to pohodlné. Akorát ruce by mě nikdy nenapadlo si oholit, přestože je mám chlupaté hodně a tmavě. Ono ale taky jsem nikdy neměla moje tělo tak, by potěšilo masy. Když je člověk od mala (spíš teda od puberty) tlustej a tělo má nehezké, zvlášť s mou potřebou rozjebat si každej pupínek na velkej strup, tak se o to nikdy nepokouší a jede si podle sebe :D

4 nudistka | Web | 27. srpna 2018 v 9:48 | Reagovat

Doba bez chlupů je dávno pryč, někde jsem četla, že aktuálně je trendy se neholit.

5 Virginia Baskerville | Web | 27. srpna 2018 v 11:07 | Reagovat

[3]: Děkuju za komentář - chápu tvůj názor, mně obecně vadí kdykoliv se cokoliv příliš okatě staví na odiv (a je jedno, jestli jde o velice vyzývavé modely, holky v průsvitných legínách s jinak barevným spodním prádlem na ulici, nebo chlupy na nohou), protože mám radši, když pracuje fantazie. Asi jsem v tomhle uvízla v jiné době.

Nikdy v životě jsem neměla minisukni a ani mít nebudu, ale v horkých dnech si obyčejnou sukni ráda vezmu.

Co se týče těch rukou, když jsem byla na gymplu, tak se mě spolužák zcela vážně zeptal, proč si neholím chlupy na rukou (a to nejsou nijak extra vidět), což mě dostalo. Na otázku, proč si on neholí obočí a jak s tím může vyjít mezi lidi, mi neodpověděl. :D

Co se týče nehezkých těl, v mém světě neexistují, protože každý z nás, má-li zdravé a funkční tělo, může být rád. Mám několik kamarádů na vozíčku, kteří mě neustále učí, jak je schopnost chodit a běhat pro nás samozřejmá, ale přece jen výsadou. A jestli se ti na sobě něco nelíbí, vždycky můžeš udělat něco proto, aby ses cítila lépe - většinou to začíná v hlavě. Cvičení a jiné věci jsou druhotné. Důležité je smýšlet o sobě a svém těle dobře, nebo si aspoň nepodrážet nohy, podporovat se. :)

[4]: Díky za komentář, trendy nesleduji, ale přijde mi, že vždycky chodí ode zdi ke zdi, tedy z jednoho extrému do druhého, ačkoliv nejlepší je všeho s mírou. Takže je možné, že končí doba holení si předloktí za účelem být bez chlupů, ale jestli přichází doba, kdy o sebe ženy nebudou dbát vůbec a nazývat to sílou ženskosti, pak jsme se nikam neposunuli. :)

6 Karryanna | 27. srpna 2018 v 11:32 | Reagovat

Články na blozích mě stále víc utvrzují v tom, že buď žiju v sociální bublině, nebo jsem totálně nevnímavá, a Tvůj není výjimkou. Pro jistotu, to není kritika :)
Já si nohy neoholila snad nikdy, ruce už vůbec ne, podpaží a klín párkrát. A nosím sice primárně dlouhé sukně, ale mám ve skříni i kratší (a třeba poslední dobou ji nosím každou chvíli), navíc do terénu běžně nosím tříčtvrťáky nebo šorťasy. Každopádně nikdy jsem neměla problém s reakcemi okolí. Nakolik si skutečně ani to okolí nevšimlo (resp. nikomu to nevadilo), nakolik jsem si jen já nevšimla pohrdavých pohledů a šeptaných komentářů, to samozřejmě nevím.
V tomhle rozhodně dobře, že jsi se sebou spokojená Ty sama :) (A jestli takové články podpoří ostatní dívky, aby se víc přijaly a dělaly si věci podle sebe, tím lépe.)

7 Ann Taylor | Web | 27. srpna 2018 v 12:35 | Reagovat

[5]: Mně je to celkem putna jak vypadám, hlavně proto, že na laser s tolika jizvama tak jako tak nepůjdu, takže mě to netíží :D

8 Virginia Baskerville | Web | 27. srpna 2018 v 13:24 | Reagovat

[6]: Díky za komentář - jsem ráda, že kdekoliv žiješ, tak to lidé neřeší, já si taky myslela, že to bude jen problém vykonstruovaný v mé hlavě, ale opak byl pravdou. Jak už jsem však psala, rozhodně jsem si to v hlavě dramatizovala víc, než to bylo, ale fakt je, že mladý pár, který mě viděl venčit psa, se mi nepokrytě smál a nahlas mne komentoval (což jsem slyšela), plus další komentáře jiných, o nichž vím, že byly stoprocentně směrované na mě, že to nebyl jen můj konstrukt. Ale mám vážně radost, že se to někde neřeší, protože co si budeme povídat, je to prkotina. A mě mrzí, že o tom musím psát článek, ale dostalo mě chování některých jedinců.

[7]: Nemyslela jsem to tak, abych tě hnala na laser. ;) Důležité je, že tě to netíží.

9 Žolanda | E-mail | Web | 27. srpna 2018 v 15:59 | Reagovat

Skvělý článek.. každý má své tělo a každý si s tím svým může dělat, co chce.. já jsme měla chlupy na nohách ok.. pak přišla puberta a moje "drahé" spolužačky, které říkaly, že si zkrátka "musím" nohy oholit.. a tak jsem to několikrát udělala.. tak strašně mě to nebavilo.. po nějaké době jsem si všimla, že jak si nohy holím, tak chlupy sílí.. a tak bych se jednoho krásného dne skutečně dostala do fáze, že bych vypadala bez oholení jako Yetti, a proto si je musela skutečně pravidelně holit, což jsem zjistila, že bych fakt nedávala.. a tak jsem se na holení vybodla.. a žiji si podle sebe a ne podle toho, jak kdo píská.. žije se mi dobře.. mám skvělého přítele, který mě rozhodně neposuzuje kvůli vzhledu, ale má mě prostě rád takovou jaká jsem.. když se někomu nelíbí, jak vypadám, nemusí se na mě dívat, nemusí se se mnou bavit.. nikoho nenutím ;)

10 Virginia Baskerville | Web | 27. srpna 2018 v 16:17 | Reagovat

[9]: Skvělý přístup, díky moc za reakci. :)

11 Jeife | E-mail | Web | 27. srpna 2018 v 18:47 | Reagovat

Super článek :)
Souhlasím s tebou, muži to ani tak neřeší. Ale ženy, to je občas peklo :)

12 Baruschka | E-mail | Web | 27. srpna 2018 v 19:14 | Reagovat

Já osobně si nohy holím. Občas.
No, když to vezmu kolem a kolem, tak asi pětkrát do roka :-)
Vlastně jsem to kdysi trošku popsala tady: http://baruschkasf.blog.cz/1511/nekouzelna-realita

13 naoki-keiko | Web | 27. srpna 2018 v 23:36 | Reagovat

Já to nedělám tak nějak z lenosti. Prostě se mi nechce řešit obočí, podpaží, klín, nohy a pár chloupků pod nosem. A jediná osoba, které to vadí je moje matka, protože má pocit, že je to nemístné. Jinak jsem nikdy nezaregistrovala ani úšklebek, posměšek či zhnusení a to jsem "tmavá" a "hustá" že to musí být vidět na míle daleko.

Hele, jestli ti to dělalo zdravotní potíže, tak na to kašli. Fakt, nemá to cenu. Je dobře, že si se naučila mít ráda (když to shrnu). A holme se, jenom když se nám bude chtít :)

14 Lux | Web | 28. srpna 2018 v 1:55 | Reagovat

Souhlasím s tebou, je to jen tvé rozhodnutí stejně jako každé jiné ženy nebo muže. Měli bychom se naučit cizí volbu respektovat. Už jen proto, že každý máme tu svou vlastní, se kterou si můžeme naložit, jak se nám zlíbí.
Já se holím tak napůl :D Z nohou jen lýtka, na stehnech mám světlé chloupky (i když vzdu už jsou taky tmavé, jak jsem zjistila), ale co. Nebaví mě to, trvá to dlouho a pak jsou chlupy jen silnější.
Když nad tím tak přemýšlím, jediné poznámky, které jsem na to konto kdy slyšela byly od mé nevlastní ségry - v mém věku, okolo 22 - a mojí macešky (matky zmiňované sestry). Klukům si myslím, že je to fuck stejně jako celulitida a podobné ženské ,,výmysly".

15 Sayuri | E-mail | Web | 28. srpna 2018 v 6:51 | Reagovat

Súhlasím. Ono ani nie je divné, že sa ozývali ženy, pretože muži niečo také fakt neriešia :D Maximálne tak ochlpenie na intímnych partiách ale nohy a podobne sú im úplne u prdele :D (moja kamoška si chce dokonca začať holiť ruky, lebo sa jej nepáčia jej jemne tmav chlpy) :D
Nuž, každého vec. Ja sa neholím kvôli spoločnosti, tú mám dosť na háku, skôr kvôli sebe a mojej spokojnosti. Ale napríklad nohy si neholím, pretože tam mám svetlučné malé chlpky a komu by sa to robiť chcelo, ked to ani nie je potrebné :D

16 Virginia Baskerville | Web | 28. srpna 2018 v 7:28 | Reagovat

[11]: [13]: [14]: [15]: Děkuji za komentáře. :)

17 Lenka | E-mail | Web | 28. srpna 2018 v 9:39 | Reagovat

Mně se líbí ten poznatek o holení oholených nohou v reklamách. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je to vážně divné. :D Mně se neoholené nohy na ženách jednoduše nelíbí a i když jsem sama doma a nikomu je neukazuju, holím se i tak. Prostě se mi to nelíbí, kvůli ostatním to nedělám. Neodsuzuju ženy, které se neholí, protože je přirozené ty chlupy mít, ale sama bych tak chodit nechtěla.

18 kraja | E-mail | 28. srpna 2018 v 12:40 | Reagovat

Bohužel mám taktéž zafixovaný obrázek "ženy", ne nutně krásné ženy z reklamy na šampon, ale prostě dnes společensky zažitý pojem, který nezahrnuje ochlupení.

"...či tak začnou činit jen proto, aby nebyly terčem posměchu vrstevníku/vrstevnic." - to jsem byla přesně já... je to smutné, ale takových nás nebude málo, viz [9]: .
Začla jsem se holit v podstatě proto, že jsem se ve třídě cítila trapně, že se mě všichni štítí a smějí se mi, jakožto krátkovlasá brýlatá šprtka jsem k tomu byla asi předurčená. Ta třída jak kolektiv za moje trápení nestála, ale zapracování na mém "image" mi zvedlo byť vnitřně seběvedomí a dodalo odvahu začít znova a jinak po přechodu na gympl. Nyní by mě nikdo z té třídy nepoznal, jak jsem se změnila. Netvrdím, že jsem dokonalá, ale rozhodně se cítím příjemněji a hlavně mě ostatní berou tak, jak jsem si zhruba přála.

Možná sem ten komentář tak docela nepatří, ale chci ještě dodat pointu - podřízení se společenským konvencím mi zvedlo sebevědomí, které trvá a s ním si stejně sebevědomě mohu dovolit mít teď vlastní postoje.
Nechci to nijak dramatizovat, ale je to v podstatě životní lekce a pro někoho, kdo se cítí odstrčený a nedokáže se sám za sebe prosadit, může být ústupek krokem k vlastní identitě.
Holím se čím dál méně "úzkostně" ve smylu, že už to tolik neřeším, jestli to někdo uvidí a co si pomyslí, ale mé já na druhém stupni to prostě nedokázalo.

Celkově skvělý podpůrný článek i komentáře (: Také vidím, že jsem na novém blogu, tedy držím palce, ať vydrží!

19 Virginia Baskerville | Web | 28. srpna 2018 v 13:29 | Reagovat

[17]: Vtip je v tom, že fakt, že se v reklamách holí už oholené nohy, mě trknul až po nějaké době, vůbec mi to nepřišlo divné. :D
Jinak samozřejmě jde o dobrý pocit nás všech, proto ostatně ani já nekritizuji nikoho, kdo se holí. ;)

[18]: Máš pravdu, je to o tom získat pevnou půdu pod nohama, abychom na ní mohli stavět - a jestliže ti pomohla tahle cesta, proč ne. Žádná cesta, která nikomu neubližuje (včetně nás samotných) není špatná.

Já osobně taky patřím do skupiny, co si nohy v pubertě začala holit kvůli ostatním, tudíž i já získávala půdu pod nohama stejným způsobem jako ty ;) Akorát teď pomalu začínám sbírat odvahu se odlišit (bez jakéhokoliv poutání pozornosti), protože nohy bez strupů jsou pro mě přece jen hezčí, než oholené. ;)

Děkuji moc, k blogování jsem se vrátila po několika letech, nečekala jsem takovou velkou odezvu, ale těší mě každý komentář, který se pod článkem objevil, protože vznikla velice příjemná diskuze. :)

20 jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 28. srpna 2018 v 13:58 | Reagovat

Děkuji ti za článek, souhlasím s tebou. Každý, co je mu milé. :-) Já si nohy skoro neholím, mám světlé chloupky. Ale zato dlouhé, takže občas přeci jen. :-)

Doufám, že ti nebude vadit, že jsem článek i se zdrojem použila ve svém článku. :-)

21 A. | 28. srpna 2018 v 15:48 | Reagovat

Každýho věc... Já se holím, všude, kvůli sobě, pro ten pocit. Vyhovuje mi to, ale respektuju volbu ostatních, protože je to přirozený, strašit furt se žiletkama ne každýho baví a podrážděná kůže není nic příjemnýho.

22 Čerf | E-mail | Web | 28. srpna 2018 v 17:55 | Reagovat

Myslím si, že jde především o skvělý marketingový tah, který postupně přesvědčil celý svět, že přirozené je chlupy nemít, (přestože je to ve skutečnosti naopak), a tudíž je třeba využívat celý nový průmysl, který kolem toho postupně vyrostl a točí se v něm ohromné peníze. V tomto směru přijímám rozhodnutí každého člověka: Někdo se holí kvůli sobě (výborně, když se pak cítí lépe, takovému rozhodnutí tleskám), jiný jen kvůli ostatním, protože nechce mít problémy (kdo jsem já, abych ho za to soudil?). Prostě mně osobně je to celkem lhostejné, protože na lidech mě zajímají úplně jiné věci, než jestli jsou právě holí nebo chlupatí :-).

23 Virginia Baskerville | Web | 28. srpna 2018 v 19:45 | Reagovat

[20]: Děkuji za komentář i zmínku, také jsem pod tvým článkem vyjádřila svůj názor. :)

[21]: Díky za komentář, chápu tě.

[22]: To je velká pravda, touha po oholení vydělává velké peníze. A chápu, sama na lidech jejich chlupy neposuzuji a upřímně bych o nich nepsala, kdyby se nestalo to, co se stalo. Jsou daleko důležitější věci, než fyzický vzhled. :)

24 Ta co bloguje z nudy | Web | 29. srpna 2018 v 0:06 | Reagovat

Nemyslím že by snaha pomoci lidem od zápachu a ošklivých porostů měla být strategie jak prodat "zbytečné" perspiranty a že to lidem vymývá mozek.

Je to nutnost. Každý pořád ječí jak mhd smrdí ... kdyby těch sprejů  a holicích trendů nebylo, bylo by to tam ještě horší a to by se lidstvu taky nelíbilo, že? Takže je to logický vývoj civilizované společnosti aneb s chlupatým hnusem do koše! ♥

25 Virginia Baskerville | Web | 29. srpna 2018 v 7:41 | Reagovat

[24]: Díky za názor. :) Můj názor je takový, že lidé hygienu zvládali dobře i v dřívějších dobách; středověk vůbec nebyl tak strašně špinavý, jak se říká, obyčejní lidé se myli častěji, než jednou za měsíc jednoduše proto, že pokud se lidé nemyjí delší dobu, je to velice nepříjemný pocit. A měli k tomu říček a potůčků dost. Samozřejmě něco jiného byla hygienická situace v rozrůstajících se městech, ale i tam přišli na efektivní způsoby, jak věc zvládnout. Takže i dříve byly úspěšné strategie, jak se zápachem naložit, a nebylo potřeba sprejů a holicích trendů. V dřívějších dobách byly určité vyholené partie jednoduše znakem společenské vrstvy.

Nikdy jsem neřekla, že to lidem vymývá mozek... i když čím dál častěji vídám osoby posedlé úpravou a zdokonalováním zevnějšku, než by se věnovaly své osobnosti, nitru, chování atd.

Tuhé deodoranty se dají vyrobit i domácí, zcela funkční, je možné vyrobit i vonné olejíčky - výhodou je, že se přesně ví, co v nich je. A že to jde i bez větší chemie.

Ale znovu - tvůj názor, díky za komentář.

26 Akim | E-mail | Web | 29. srpna 2018 v 12:41 | Reagovat

Mě příroda nadělila chloupků opravdu do sytosti, jakožto lykantrop si na svou srst opravdu stěžovat nemohu. :-P A mohu říct, že to je doslova peklo, jsem totiž i dosti potivý typ, takže si nemohu dovolit tohle neřešit. Holím si intimní partie, občas i bříško, abych si ulevil. Upřímně nechápu, což je na chlupatém těle hezkého, zvlášť u žen. Oholené nohy a intimní partie by podle mého názoru měly být součástí běžné ženské hygieny, netvrdím, že se musí trestat každý chloupek, ale nechat to růst naprosto volně a bez dozoru? :-P Upřímně, pokud takovou ženu vidím, je mi z toho tak trošku blivno. A při intimnostech si to vůbec neumím představit, olizovat drn chlupů, to je jaksi fujky. O_O :-D  :-D  :-D

Vlastní pohodlnost je důležitá, to určitě, ale všechno má své meze. Za mě tedy strniště nevadí, ale do pralesa nejdu. :-P  :-D  :-D  :-D  :-D

Btw: chlap nikdy neřekne své lásce nic negativního o jejím zevnějšku, byl by blázen. :-P :-D

27 Virginia Baskerville | Web | 29. srpna 2018 v 15:10 | Reagovat

[26]: Díky za komentář - proti tvému názoru nic nemám, ale jak jsem se dočetla na tvém blogu, vlastními slovy se popisuješ jako "vyléčený romantik, co se projevuje občasnými sklony k neomalenosti a lascivnímu chování" - ten popis a tvůj komentář se skvěle doplňují. Forma tvého vyjádření mi nesedí a ani se mi nelíbí, přijde mi pod úroveň ročníku 1978, i pod mou vlastní, a to jsem o dvacet let mladší. Jeho obsah respektuji. :)

28 Akim | E-mail | Web | 29. srpna 2018 v 15:42 | Reagovat

[27]: Ach jo, ironie ti koukám nic neříká. Smysl pro humor na bodu mrazu, že? :-P  :-D  :-D  :-D

Jsem bídný až podřadný červ, co se na tomto Světě ocitl v podstatě omylem a žije jen proto, aby své okolí provokoval a obtěžoval ho. Na druhou stranu základní hygienu na rozdíl od tebe zvládá. :-P  :D  :D  :D  :D

A teď vážně. Rozhodně nejsem dokonalý člověk, mám spoustu chyb a nedokonalostí. Jsem člověk s hendikepem, přesto mám rád život, žiji ho naplno s humorem na jazyku a s láskou v srdci. Nikdy bych si třeba nedovolil říct někomu, že je pod mojí úroveň a to na základě jednoho komentáře, případně na vrub popisu na jeho blogu. Možná jsem člověk pod tvou úroveň, ale jsem zkrátka takový, jaký jsem. Rozhodně lidi neodsuzuji, aniž bych je znal osobně. Tvá reakce na mě působí povýšeně, nadřazeně a jistým způsobem i nevyzrále. Ale co, jsi mladé děvče, zajisté brzy dospěješ. S přáním pěkného dne. Akim

29 Crow | 29. srpna 2018 v 16:10 | Reagovat

[28]:Zdravím bídný pane červe.
Rád bych se také vyjádřil k vašemu druhému kometáři.
První, co bych vám chtěl předem říct je to, že když si přečtete komentář Lady Baskerville ještě jednou, tak možná pochopíte, že nikde ani slovem nezmínila to, že jste člověk pod její úroveň a ani se nijak nepovyšovala.
Hodnotila pouze kvalitu a obsah vašeho kometáře, který se jí zkrátka zdál (dle mého oprávněně) ne vhodně napsaný vzhledem k vašemu věku.
Chápu satyru, ironii i sarkasmus - říkejte si tomu jak chcete a tudíž chápu i obsah vašeho sdělení.
Nelíbí se mi ovšem váš poznatek cituji : "Na druhou stranu základní hygienu na rozdíl od tebe zvládám ".
Zeptejte se sám sebe, co to vlastně základní hygiena je a možná po dlouhém dumání přijdete na to, že podstatou základní hygieny je to, aby člověk nezapáchal a aby byl esteticky upravený (umyté vlasy, vyčištěné zuby).
Myslím si, že holení nohou do základní hygieny ani trochu nespadá do té doby, dokud se člověk umývá a tudíž nemá dredy po celém těle.
Takže zkráceně - nikdo nikoho neodsuzuje, nikdo neříká, že je někdo pod něčí úroveň a to, že má někdo jiný názor a jiný styl vyjádření neznamená, že je nevyzrálý (dle mého právě naopak pokud vyjádření není vyloženě vulgární či jinak nevhodné).
Mějte se hezky a užívejte života :-)

30 Akim | E-mail | Web | 29. srpna 2018 v 16:43 | Reagovat

[29]: Též zdravím, ba ne, komentář jsem přečetl dobře a uznávám, že jsem reagoval zbytečně vztahovačně, ale z věty "ten popis a tvůj komentář se skvěle doplňují" jsem nabyl dojmu, že jsem pro slečnu Virginii tak trošku pod cenou. Ale uznávám svou zbytečnou urážlivost, patrně nebyla na místě.

V tomhle se vážně neshodneme, holení ženských nohou a intimních partií dnes podle mě patří k základním hygienickým návykům, ale váš opačný názor pochopitelně plně respektuji.

Mějte se fajn a omlouvám se, pokud jsem se slečny, případně vás nějak dotkl, nebylo to úmyslem. ;-)  :-)

31 Virginia Baskerville | Web | 29. srpna 2018 v 18:45 | Reagovat

[29]: Děkuji za upřesnění, tak jsem to měla na mysli. :)

[30]: Pouze se domnívám, že odlišnost názorů (kterou plně respektuji) lze vyjádřit lépe zvolenými slovy.

32 Snílek | E-mail | Web | 30. srpna 2018 v 0:08 | Reagovat

Mě to hrozně připomíná to jak na celulitidu upozorňují hlavně ženy :D Chlap si toho nevšímá, nebo aspoň na to neupozorňuje, pokud si nechce rýpnou (s tím, že ví, že to nebude brát ta holka jako konec světa, protože jinak je to idiot). Jinak pro mě osobně je příjemnější se holit, i když mě to nebaví. Ale naštěstí už jsem taky došla do té doby, že nějaké "třídenní strniště" fakt neřeším, pokud se nejedná o první až třetí rande, nebo se nejedná o něco, kde potřebuju udělat dojem (protože si oholená připadám líp)

33 Žolanda | E-mail | Web | 1. září 2018 v 16:43 | Reagovat

[18]: Ano takových nás skutečně nebude málo.. ale málo bude těch, kteří se dokáží na tento připitomělý tlak okolí vykašlat a začít si zkrátka žít svůj vlastní život a ne život, který mu určují ostatní.

34 Virginia Baskerville | Web | 1. září 2018 v 21:03 | Reagovat

[32]:  To je fakt :) Důležité je, aby to nikoho neomezovalo a aby nikdo neměl úzkosti z toho, že nemá dokonale hladké nohy.

35 krasny-clovek | Web | 30. září 2018 v 0:57 | Reagovat

Tohle je jak jít hlavou proti zdi, jako každý samoúčelný nonkonformismus. Oukej, budeš šťastná, že nepodléháš "diktátu společnosti" a neholíš si nohy, ale vzápětí budeš nešťastná proto, že chlupatý nohy nevytváří moc hezkou reklamu a lidi znechucuješ. Dělá ti to špatnou reklamu v tom smyslu, že to naznačuje to, jak je tvoje sociální cítění mizivé. Ve výsledku můžeš ztrácet kontakt se zbytkem a vzdalovat se od centra věci.

[33]: Diktát společnosti naopak není samoúčelný, "připitomnělý", rozhodně ne v principu (tj. upravuj svoje tělo nějak). Má smysl a jeho náplň určují zájmy všech malých lidiček. Průměrný člověk a rozhodně valná většina z nás tady má rádo, když se lidé chovají a jsou takoví, jak mi sami chceme - když jsou hodní, svěží, mladí, atraktivní, povolní atd. Jenže aby lidé takoví byli, sami musíme být vzorem a nejlépe tuhle ideu protlačovat, aby devianti nikoho neinspirovali k další deviaci. Pokud nevyžaduješ, aby lidé byli takoví, tedy hlavně ať je sám se sebou spokojený, upřednostňuješ jeho svobodu před svým vlastním zájmem. To zní docela šlechetně, jenže z makro pohledu to už tak hezké není. Lidé se musí držet v šachu tím, že jsou na sebe hodní, snaží se sobě zalíbit a hlavně sociálními konvencemi vyžadují, aby se všichni mezi sebou snažili sobě zalíbit, protože kdyby si ponechali absolutní svobodu, akorát by se systém zhroutil. Asi jako kdybys řezníkovi řekla: "Nevyráběj maso (=nehol si nohy), neber si od nich peníze (=nesnaž se jim zalíbit)! Neposlouchej stížnosti, když má zavřený krám (=nežij tak, jak ti ostatní diktují), a pěstuj a vyráběj si všechno sám (=žij podle přírody s chlupatejma nohama)!"

Má-li někdo úzkosti z chlupatých noh a podobně, spíš bych se nesnažil přesvědčit ho, že mu ostatní jen něco diktují a ať na ně kašle, ale ukázat mu, jak se to správně dělá, jak se správně začlenit a pokud to nedovede, tak ho obeznámit se všemi klady a zápory, které to obnáší, a s nimi postupně pracovat.

Myslím, že lidé, kteří se v těchto sociálních konvencích pohybují skvěle (všechny ty beauty youtuberky a tak) nemají potřebu je bořit. Z dlouhodobého hlediska je lepší se jim naučit, než se je snažit zbořit. Konvence mají smysl, jsou trošku nemotorné a rigidní, ale kdyby nesloužily lidem (včetně tebe i mně, protože asi nejsme ničím výjimeční), lidé by je neuchovávali. Mnoho lidí je nevnímá a tupě je sleduje, no bůhjimžehnej (to jsou ti, kteří říkají, že se chlupaté nohy prostě nenosí, protože se to prostě tak nenosí a basta). Nemnoho lidí si jich všimne, ale nepochopí je a má pocit, že jsou zbytečné, takže je zpochybňuje. Ale jen zlomeček pochopí, že konvence mají nějaký smysl, protože jinak by nebyly, a snaží se je inovovat s ohledem na původní smysl.

36 Virginia Baskerville | Web | 30. září 2018 v 8:32 | Reagovat

[35]: Nemyslím si, že by moje rozhodnutí neholit si nohy (a to především ze zdravotního hlediska, jak jsem psala) bylo obrovským útokem na zažité konvence. Protože kdybych na tyto konvence útočila, tak článek napíšu stylem, že se holit nemá nikdo a velice útočně.

Tím, že každému ponechávám volbu (která mu náleží) nakládat se svým tělem, jak uzná za vhodné, zároveň vyžaduji, aby lidé neměli potřebu hodnotit mé rozhodnutí, jakkoliv se vymyká společenským standardům.

Vtip je v tom, že konvence krásy se liší po celém světě, a nemusíme chodit příliš daleko, abychom na nějaký rozdíl narazili. Konvence krásy nepovažuji za stejně fungující jako např. konvence slušného chování, už jen kvůli tomu, že jsou pomíjivé, prchavé (nohy si ženy holí 50 let, v České republice masově asi 30) a též v některých případech absolutistické.

Jistě, na vzhledu člověka naší společnosti záleží, ale pro mě je důležitější, zda je osoba čistá a upravená, než jak nakládá se svým ochlupením, jestli má piercing v nose, pankáče nebo obrovské tetování přes polovinu těla. Z dlouhodobého hlediska je to možná lepší pro Vás, ale nikoliv pro mne. Všechny důvody jsem psala v článku. Zároveň nejsem člověk, co neoholené nohy provokativně staví na odiv, jelikož postrádám potřebu své tělo přílišně odhalovat obecně.

Raději budu mít zdravé neoholené nohy, než chodit s hnisajícími boláky. Vše má své klady i zápory, i konvence. A veliký zápor konvencí je ten, že vyberu-li si jinou cestu, která nikomu neubližuje, prakticky nic nemění na chodu společnosti, pouze mi vyhovuje víc a cítím se lépe psychicky i fyzicky, vznikne na tuto akci represivní reakce.

Konvence jako takové mi nikdy nevadily. Vadí mi, pokud dle jejich diktátu společnost omezuje základní lidské právo, a to třeba svobodně nakládat se svým tělem dle našeho uvážení. Protože například v případě potratů (o nichž chci psát samostatný článek a ačkoliv jsem pro život, respektuji i volbu ženy jít na potrat) - zavede-li se zákon a vzápětí nastoupí konvenční myšlení, že potraty jsou nelegální a zlo (jako v Polsku), mohou ženy zemřít v případě riskantního těhotenství, jít na nelegální potrat a mít z něj zdravotní komplikace, dochází i k zabíjení novorozenců atd. Jsou-li konvence příliš absolutistické, páchají více škody než užitku. Toť můj názor, děkuji za vyjádření Vašeho.

37 Andi | 4. listopadu 2018 v 20:27 | Reagovat

Ahoj :) já se neholím už přes 5 let ... ? vlastně ani nevím, a nosím si přes léto normálně kraťasy, šaty ... a pohoda.
Nohy jsou v pohodě, jedinému člověku kterému se to zdá nechutné je moje maminka, ta je totiž hrozně moderní typ a ostatní o tom ani neví. takže jsem i za tebe ráda, že na názory ostatních prdíš, pač presně tak! Pač "vy v mém těle nežijete, takže klid tu bude."

[26]: a ten Akim co to tu píše :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama