Holčičí promluvy (poprvé)

28. srpna 2018 v 21:09 | Lady Baskerville |  Dámský salónek
To poprvé v nadpisu neznamená, že budu prodiskutovávat první sex, ale že holčičích promluv můžete čekat víc. Co jiného v Dámském salónku taky dělat, že.

Madame Baskerville, moje mamka, je gynekoložka. A aby, jak se tak říká, "kovářova kobyla nechodila bosa", už od doby, kdy jsem na to měla věk, mě zásobuje poznatky o menstruaci, ženských orgánech, sexu, reprodukci a dalších a dalších tématech, která se k jejímu povolání vážou. Informacemi, jež by měla mít k dispozici jakákoliv dívka i žena na této planetě. Bohužel však musím říct, že povědomí o určitých tématech není takové, jaké by mělo být - když jsem si pročítala dotazníky na téma hormonální antikoncepce, pohlavních onemocnění a rakoviny děložního čípku, jež byly vyplněné studentkami gymnázia, překvapilo mě, že některé podstatné vědomosti chybí. Rozhodla jsem se tedy ke všem dámám na mém čajovém dýchánku promluvit. Tento článek bude o něco víc zaplněn fakty, ale stále bude jeho podstatnou část tvořit můj názor - tedy nemusíte s ním vůbec souhlasit, a se svým tělem dělat, co uznáte za vhodné a co vám vyhovuje.

Výsledek obrázku pro victorian woman photo pinterest
Něco podobného jsem už vypouštěla mezi své přátele na sociálních sítích, k podrobnějšímu vyjádření mě přiměl text, který jsem našla na diskuzních fórech feministek. V překladu zněl zhruba takhle: "Muž by měl mít zodpovědnost za ochranu před nechtěným těhotenstvím. Muži jsou plodní většinu svého života, ale já (žena) "pouhých" sedm dní za měsíc, navíc jen polovinu mého života. Proč bych tedy měla každý den brát prášky?"

A je tu jedno velké téma, hormonální antikoncepce. Osobně jsem HA nikdy nebrala, protože se jedná o velký zásah do ženského těla a není výjimkou, že se mohou dostavit vedlejší účinky. Pro někoho pozitivní, jako lepší pleť a méně akné, i když upřímně jsem o žádných jiných pozitivních účincích HA kromě ochrany před těhotenstvím neslyšela - ale ráda se poučím, znáte-li nějaké. Pro někoho však i negativní - namátkou výkyvy nálad, změny postavy, bolesti hlavy a jiných částí těla, nevolnosti... Mám ve svém okolí ženy, jimž braní hormonální antikoncepce spíš dělalo špatně.

"Žádná ochrana není stoprocentní - znám děti, co se narodily z kondomu, antikoncepce i nitroděložního tělíska."

Věřím tomu, že je pro někoho HA tou správnou volbou, ale ne pro mne. Už od puberty od mamky slýchám, že velice nerada předepisuje antikoncepci patnáctiletým slečnám, které zahájily sexuální život a sex provozují poněkud sporadicky. Jakmile totiž dívky berou HA od doby, kdy se jejich tělo stále vyvíjí, po dobu řekněmě nějakých 10 let, kdy se rozhodnou, že chtějí dítě, tak mají problém nastartovat pravidelný menstruační cyklus (což může vést i k problémům s otěhotněním).

Setkala jsem se s názory, že při dlouhodobém braní HA žena přestává vnímat své tělo tak, jako když má pravidelný cyklus. Existuje i český psychologický výzkum (myslím, že dokument o něm byl i na ČT1), jak se liší výběr partnera při užívání a bez užívání, i ve vztahu může při nasazování/vysazování dojít ke změnám, hlavně libida (ale nemusí). Je totiž fakt, že HA nafinguje těhotenství (hormony se chovají, jako by žena byla těhotná), aby k opravdovému nemohlo dojít. Výsledkem výzkumu mimo jiné bylo, že ženám může vonět jiný muž, než bez HA a i sama žena má jiné feromony než "přírodně".

Na co bych chtěla poukázat, je především fakt, že HA je docela silný dryják, který není radno užívat bezmyšlenkovitě. Něco jako léky na psychiku, s nimiž vlastní zkušenost mám. A další věc: HA sice zabraňuje početí, ale rozhodně vás neochrání před pohlavními nemocemi. Je dobré si tohle uvědomit.

Nechce se mi hned v dalším odstavci skákat k tomu nejhoršímu, protože nemám v úmyslu nikoho děsit. Jenže rakovina děložního čípku je pro mnoho náctiletých dívek zcela neprozkoumaný pojem, ačkoliv jí onemocní kolem 5-6% žen. Z 95% je způsobena HPV viry, jež se přenášejí právě pohlavním stykem, přičemž největšími predilekčními faktory pro vznik ("předpoklady") jsou promiskuita a kouření, které oslabuje imunitní systém. Bohužel ani kondom neochrání před jejich šířením, pouze očkování, a to v 80-90% případů.

Očkování proti rakovině děložního čípku mají v České republice čtrnáctileté dívky a chlapci (jakožto potenciální budoucí přenašeči) plně hrazené pojišťovnou. Zvažujete-li očkování sebe nebo svého dítěte, příbuzného, nebojte se na tohle očkování zeptat gynekologa či praktického lékaře.

"Touto cestou všechny dívky a ženy prosím, aby nebyly lhostejné k tomu, co se děje s jejich tělem, a pány zase prosím, aby byli gentlemani a chránili sebe i jejich partnerku, jestliže hormonální antikoncepci brát nechce."

A plynule se přesunu k dalšímu tématu, jež bych ráda otevřela. Dvě možné alergie.
Nejprve - stalo se jednoho dne, že jsem musela akutně na gynekologii, protože jsem měla jisté problémy, které vyústily v poznání, že jsem alergická na vložky Naturella, které jsem do té doby používala, asi tak 5 let. Nevím, jestli změnili složení nebo něco přidali do výrobního procesu, nebo jsem si alergii vypěstovala postupně, ale stalo se. Příznaky alergické reakce jsou dohledatelné na internetu, nejčastěji jde o svědění/pálení a zarudlost, otoky. Vyzkoušela jsem několik jiných značek vložek, ale bylo to podobné. Připravovala jsem se na možnosti jako menstruační kalíšek nebo látkové vložky, ale pak mi došlo, že postačí úplně obyčejné, neparfémované a nijak nevylepšované vložky, které naštěstí fungují. Právě tyhle věci navíc jsou příčinou, proč se někdy z vložek rozjede alergie. Pro zajímavost jsem na diskuzních fórech našla, že největší problémy ženám dělají značky Naturella a Always.

A tou druhou alergií je alergie na latex, což může být problém, pokud jako ochranu používáte kondomy. Alergie na latex se také rozvíjí postupně, zpočátku může jít o nepříjemný pocit během používání kondomu, pak se může stát, že i chvilka sexu s latexovým kondomem může vyústit ve svědění/pálení a zarudnutí, otoky. Bezlatexové kondomy se dajít sehnat na nejrůznějších portálech specializovaných na prodej kondomů, možná i v lékárnách (ale to nevím jistě), každopádně budete-li chvilku hledat a číst, a nakoupí-li se větší balení po 20-50 kusech, tak to dokonce ani není větší zásah do peněžky než běžně vyráběné latexové.

Všem, co se dočetli až nakonec, tleskám a připíjím obrovským hrnkem lipového čaje, co mi tu stojí vedle klávesnice. Usmívající se
 


Komentáře

1 Vodnářka | E-mail | 29. srpna 2018 v 15:31 | Reagovat

Chtěla bych velice ocenit Váš nově vzniklý (pokud jsem si dobře povšimla) blog. Zaujal mě již článkem o holení a tohle je další téma, které rozhodně stojí za prodiskutování!

Já sama to mám tak, že teď antikoncepci beru kvůli akné. Byla to pro mě poslední záchrana, před zjizvenou pletí, ale souhlasím s tím, že je to neskutečný driák a vím, že navždy jí brát rozhodně nebudu.

Naopak se musím přiznat, že na očkování proti rakovině děložního čípku bych nikdy nešla. Vy Lady asi máte své vlastní informace, jak můžu soudit z článku, ale já si zkrátka myslím, že očkování (ať už jakékoliv) je zlo a naopak lidi intoxikuje těžkými kovy a dalšími složkami.

Samozřejmě, jak jste psala v úvodu, což se mi moc líbilo, každý má své tělo a je jeho rozhodnutí, jak s ním bude zacházet.

Každopádně, máte můj obdiv Lady Baskerville a těším se na Váš další čajový dýchánek!

Vodnářka

2 Vodnářka | E-mail | 29. srpna 2018 v 15:34 | Reagovat

Ještě bych si dovolila podotknout, že by se v menu možná hodil nějaký proklik na Vaši hlavní stránku. Překrásná kamej je k tomu jako stvořená! :-)

3 Virginia Baskerville | Web | 29. srpna 2018 v 18:37 | Reagovat

[1]: [2]: Děkuji moc za krásné komentáře, určitě proklik zprovozním, uvědomila jsem si, že na hlavní stránku se vracet nejde, tak to vylepším. :)

A zároveň chápu, že ne každý je pro očkování, já sama zastávám názor, že všeho moc škodí (takže i očkování), ale ta základní jsou pro mě nutností, navíc bohužel počet rakovin děložního čípku stoupá, hlavně u mladých žen, což moje mamka denně vídá v práci, a tak jsem se ve svých 14 rozhodla, že se pojistím, co nejvíc to jde. Nikoho jiného k tomu nenutím. :)

Jak jsem psala, plně respektuji vaši volbu, jen jsem chtěla podotknout, že pokud by někdo o očkování např. své dcery stál, tak je příležitost tak učinit a nehledět na cenu.

Také se budu těšit. ;)

4 Andi | 4. listopadu 2018 v 21:20 | Reagovat

Ahoj :) na očkování děložního čípku nevěřím a podle mě je to dost nebezpečná záležitost, jsem skeptiká pokaždé a ke všemu, co se z ničeho nic zjeví jako učinný lék, nebo na veřejnosti nějaká osobnost, o které jste nikdy předtím neslyšeli (Babiš, Drahoš, ... ) a kde se vzal tu se vzal, hrdina !!!
tsss. A další věc - masová propagace čehokoli - je nadvýsost jasné, odkud vítr vane. Děkuji ...
Ale super článek ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama