Platová nerovnost

10. září 2018 v 9:10 | Lady Baskerville |  Dámský salónek
Nedávno jsem absolvovala poměrně dlouhou cestu autobusem, přisedla si ke mně turistka z Jižní Koreje, a začal náš zajímavý rozhovor. Pověděla mi, že ve své zemi vydala několik knížek, nejvíce jí baví psát cestopisy (napsala několik o Africe), a teď cestuje po Evropě (i po České republice) a vyptávala se mne na spoustu otázek o naší zemi, vírou počínaje, vztahem mezi generacemi a předmanželským sexem konče. Pokoušela jsem se jí dát pouze pravdivé a ověřené informace, zároveň jsem však sáhla i po několika zkušenostech mých či mého okolí. Překvapilo mě, když pověděla, že Češi jsou Jihokorejcům podobní ve smýšlení, a že Česká republika jí rozvojem připomíná Jižní Koreu devadesátých let.

Řeč padla i na práci (která je u nás považována za prestižní, jak funguje naše zdravotnictví, školství atd.), a na platové ohodnocení mužů a žen, jež je dle posledních výzkumů odlišné, a ten rozdíl mezi mužskou a ženskou mzdou činí zhruba 20%. Co se týče těchto rozdílů, jsou jedny z největších mezi státy EU. K propadům dochází mimo jiné kvůli tomu, že žena založí rodinu a pak je poměrně "dlouhou" dobu mimo trh práce. Ženy v důchodovém věku mají nižší penzi a jsou mnohem více ohroženy chudobou.

Money, Money Tower, Coins, Euro, € Coin, Specie
Rozhodně nechci tvrdit, že si muži svůj plat nezaslouží. Také nechci tvrdit, že tomu beze sporu rozumím. Ale vím, že pro ženy vyvstává řada problémů. Například volba mezi kariérou a rodinou, onen odvěký spor pracujících žen. Většina z nás se v nějakém úseku svého života rozhodne pro rodinu (stejně jako to mám v budoucím plánu i já). Ženy se vzdělávají, aby si zajistily určitou životní úroveň, dělaly práci, co je baví, stejně jako muži. Ale mne (nevím jak ostatním) bliká ještě jedna kontrolka, a to: budu schopná se postarat o svoje děti? (A budu-li vdaná, budu schopná pomoci s rodinným rozpočtem natolik, abychom si mohli žít a nepřevracet každou korunu v ruce?)


Pocházím z rozvedené rodiny. Sice nejsem matka samoživitelka, ale znám jich spoustu, včetně své vlastní mamky, která má veškerý můj respekt za to, že nás vychovala. A z toho důvodu mi přijde 20% rozdíl mezd velmi propastný, nutný změny. Protože mnoho žen ze svého platu neživí pouze sebe, ale i své děti. Bohužel jsou otcové (a není jich málo), kteří alimenty neplatí, nebo si vysoudí nejnižší možnou částku, ačkoliv by mohli přispívat víc. Nechápu, proč si myslí, že peníze strkají své bývalé manželce, když jsou to peníze k zajištění životní úrovně jejich vlastních dětí. Mojí tetě bývalý manžel neplatí nic. Otec Lorda Baskervilla též neprojevil velkou iniciativu, dokonce se to pokoušel uhrát tak, že Lord Baskerville není jeho syn.

Je to velmi těžká situace, kdy na jednom platu závisí třeba tři krky. A ta propast mezi platy je pak opravdu znát. Když už nemůže být rozdíl minimální, vydělává-li si žena sama pro sebe - když vydělává pro rodinu, přijde mi to děsivé.

Nevím, jak to funguje v soukromém sektoru, ale povím vám stejnou historku, kterou jsem povídala korejské turistce. Moje mamka pracuje v nemocnici, ve veřejném sektoru. Když byla po škole, hlásila se o místo na jiném oddělení; měla všechny státnice, byla už hotová, to místo měla slíbené. Avšak v poslední chvíli pan primář dal přednost mladému doktorovi, který ani neměl všechny státnice, a to z jediného prostého důvodu: byl to muž. Mamka pak skončila asi 3-4 měsíce na pracáku, než našla práci na své současné pozici. Na současné pozici všechny ženy-lékařky ví, že jejich mužští kolegové berou o těch 20% více peněz. Za stejnou práci, stejné pracovní podmínky jako ony, ačkoliv častokrát ještě delegují práci na ně.

Přijde mi, že ve veřejném sektoru se o tom ví, ale nikdo o platové nerovnosti nemluví, aby nepřišel o místo. To jsem také řekla oné paní. A velice mě to mrzelo, především z toho důvodu, že máme potřebnou zdravotní péči hrazenou, máme možnost studovat vysoké školy bez školného, a mnoho dalšího, co v jiných státech třeba nemají. Jenže v tomhle poněkud zaostáváme, a je to škoda. Zvláště, když si uvědomíme, kolik žen je samo na vydělávání peněz pro svoje děti, pro naší budoucí generaci.
 


Komentáře

1 Marie Veronika | Web | 12. září 2018 v 9:55 | Reagovat

Tohle je velmi smutná kapitola. A vůbec nejsmutnější na ní jsou takové ty děsně "racionální" argumenty ve stylu, že žena nemůže být platově muži rovná, protože tam má tu mateřskou, a tak je prostě v práci v celkovém úhrnu míň a vůbec se zaměstnavateli celkově nevyplatí ji zaměstnat. To se mi vždycky otevírá kudla v kapse.

2 Virginia Baskerville | Web | 12. září 2018 v 10:39 | Reagovat

[1]: To máš pravdu. Je smutné, že se hledí pouze na byznys nebo fakta, ale lidský rozměr se vytrácí. Žena si (pokud je schopná a práci odvádí dobře) dle mého názoru zaslouží stejný plat jako muž právě proto, že ty peníze jsou i pro její rodinu.

3 Marie Veronika | Web | 13. září 2018 v 14:22 | Reagovat

[2]: Přesně tak. Nehledě na to, že je v zájmu všech, aby tu rodinu měla a měli jsme třeba i nějakou další generaci.

4 krasny-clovek | Web | 30. září 2018 v 0:18 | Reagovat

Chudák primář, musí platit mužům o 20 % více. Co ho k tomu vůbec nutí?

[1]: Tak to zkus racionálně vyvrátit. Fakt to zkus. Je to těžký, protože to skoro nejde - a možná proto tě to tak znervózňuje.

[2]: Jenže lidský rozměr oprávněně nikoho nezajímá, natož trh. Co je zaměstnavateli po tom, že si žena tvrdohlavě zničí kariéru dětmi? Zaměstnavatele nemůžeš trestat za to, že má nějaká cizí ženská děti. Stát může zasáhnout a dělat ženě všechno pohodlnější, případně vytvářet daňové úlevy, ale jakmile to jde na úkor zaměstnavatele, kterej si svobodně podniká a nekecá nikomu do výroby jeho dětí, otevírá se kudla v kapse zase mně.

Jestli začneme pociťovat blížící se nedostatek lidiček pro budoucí generace, stát (snad) brzo začne vytvářet vhodné podmínky pro rodiny (strejda Husák to uměl!). V první řadě zachování rodiny pomůže myšlenka, že kariéra a rodina jsou dvě zcela si rovné volby, nikoli že je kariéra mnohem lepší volba a rodina je nějaká vynucená přítěž, jak nám feministky neustále mezi řádky tlačí do hlavy svou volbou slov.

5 Virginia Baskerville | Web | 30. září 2018 v 8:51 | Reagovat

[4]: Podívejte se, jak se proměnila skladba studentů medicíny v ČR, a zjistíte, že dnes počet dívek převažuje počet chlapců, co studují na lékaře. Lékařek je čím dál víc, proč by polovina personálu měla mít méně, než druhá, za stejně namáhavou a zodpovědnou práci?

Nejprve, mluvím o veřejném sektoru, kde je zaměstnavatelem právě stát. Jak to funguje v soukromém přesně nevím, a když si problematiku nenastuduji, nepíšu o ní.
Nevím, proč by rovnocenný plat pro ženy i muže měl být trestem pro zaměstnavatele. V některých státech jsou rozdíly v platovém ohodnocení minimální, a také to funguje.

Zdá se, že neberete v potaz situaci matek-samoživitelek, kdy od rodiny odešel otec a neplatí výživné na děti. K početí dětí došlo v manželství, tedy ve zcela jiných podmínkách, než ve kterých je potom matka-samoživitelka. A věřte, že nemusí mít dětí pět, aby měla potíže s financemi. Znám ženy, které měly problémy uživit i jedno, dvě děti. Vždycky to nějak zvládly, za což je obdivuji, ale měly to těžké. Těch 20% rozdílu by pomohlo, aby ony děti mohly jít např. studovat vysokou školu, jakou chtějí, a matky si nemusely dělat starosti s náklady. Nebo aby ty děti měly obědy ve škole, mohly jet v létě na tábor atd. Výroba dětí není jen rozhodnutím ženy, ale i muže, a podle Vašeho druhého komentáře o konvencích, je konvencí, aby když muž splodí dítě, se na jeho výchově a zaopatření podílel, nehledě na to, jak dopadne vztah se ženou. Což se bohužel neděje víc často, než byste čekal.

Nechci spoléhat na stát, jelikož předloží stejné argumenty, jako právě Vy. Navíc jsme mezi státy Evropy ti s jedním z největších rozdílů v platovém ohodnocení, takže by se s tím mělo něco dělat. Chci též podotknout, že jsem feministka a rodina je pro mne přednější než velká kariéra, i když mi samozřejmě záleží na tom, abych dělala práci, kterou chci a dobře (proto také studuji vysokou školu). Zároveň bojuji za to, aby ženy, které chtějí maximum svého úsilí investovat do kariéry, tak mohly učinit bez argumentů společnosti, že by měly počít dítě. Když muž děti nechce, je to stále společensky přijatelnější, než zůstane-li bezdětná žena.

Na druhou stranu právě kvůli zaopatření dětí, na němž se mnoho mužů nepodílí, jsou ženy nuceny budovat kariéru, aby si slušně žily. Mnoho žen to dělá v konečném důsledku právě pro rodinu, a já jsem jedna z nich.

Zajímalo by mne, jaký byste měl názor z pozice ženy, nebo matky-samoživitelky, zda by byl pořád stejný či odlišný. :)

6 krasny-clovek | Web | 30. září 2018 v 20:14 | Reagovat

[5]: Ano, proč by měla? Proč tomu podle tebe to tak je? Příčina může být vlastně docela smysluplná a nemusí se jednat o sexismus. Zkus mi popsat, jak podle tebe uvažuje zaměstnavatel/primář, který dává mužovi víc peněz. Co se mu podle tebe odehrává v hlavě?

Platová nerovnost, rozdíl mezi průměrným platem mužů a žen, vzniká převážně tak, že si ženy SVOBODNĚ vybírají rodinu před kariérou. Že si někdo SVOBODNĚ vybírá rodinu před kariérou už není tvoje věc a ty s tím nemůžeš dělat moc. Kde chceš těch 20 % vůbec nahnat? Matka-samoživitelka bere z principu méně, protože odvádí méně práce (méně přesčasů, částečný úvazek, jednodušší práce). V takovém případě 20 % naženeš leda tak, že z matek sedřež kůži, aby odevzdávaly víc práce, případně jim násilně zvedneš plat, čímž trestáš nevinného zaměstnavatele. Jak jsem myslím psal, tíživé finanční situaci můžeš pomoci tak, že usnadníš vymáhání alimentů, zavedeš daňové úlevy nebo co pro zaměstnavatele, kteří zaměstnávají matky samoživitelky (což je ale zase přítěž daňovým poplatníkům) nebo něco takového. V žádném případě to nesmíš žehlit nějakým balancováním platů.

"Zároveň bojuji za to, aby ženy, které chtějí maximum svého úsilí investovat do kariéry, tak mohly učinit bez argumentů společnosti, že by měly počít dítě." A proč by to ostatní nemohli říkat? To je free speech. Lidem se to někdy nezdá, tak mají kecy, ale tyhle kecy zastavovat je samozvané spasitelství a kulturní marxismus.

7 Virginia Baskerville | Web | 1. října 2018 v 9:51 | Reagovat

[6]:  Očividně vůbec nevíte, jak to chodí v nemocnici, protože moje mamka je také samoživitelka, a i tak slouží (a v době mého dětství sloužila) 4-5
24h služeb v měsíci, což je standard i pro muže, pracuje odpolední, stejně jako muži a rozhodně nelze mít částečný úvazek a uživit z toho dvě děti, to je velice nerealistická představa. Přesto dostává o 20% méně.

Takže tím chcete říct, že půjde-li otec na otcovskou dovolenou a 3 roky se starat o malé dítě, bude mít doživotně též automaticky snížený plat o 20%?

Těch 20% se dá získat, ne že ne. V jiných státech je rozdíl daleko menší, tudíž je jasné, že ty peníze se na to dají sehnat. Víte, problém je, že matky samoživitelky častokrát už dřou jako koně, akorát se jim nedostává stejného platového ohodnocení, jako mužům za naprosto identickou práci. Nemyslím si, že by pro zaměstnavatele bylo trestem, že obě pohlaví zaplatí stejně, já bych hodnotila své zaměstnance podle schopností, nikoliv toho, co mají mezi nohama. To je naprostá hloupost, zaměstnavatelé v jiných státech jsou rozdíly schopni držet i na 5%. To je oproti 20-22%, jak se uvádí o České republice, docela jiné, ne?

Jelikož znám vývojovou psychologii, vím, že pro dítě je klíčové být s matkou nebo jinou pečovatelskou osobou minimálně ty 3 roky. Pokud chcete ženy donutit, aby chodily do práce po jednom roce a dítě daly do jestlí, aby si zajistili stejné či aspoň podobné platové podmínky jako muži, český národ bude velice trpět. Nikdo nezastoupí 24h péči matky, žádná instituce. Děti se budou rozvíjet pomaleji a vrtkavěji, v mnoha oblastech. Proč jsou trestané ženy za to, že zajišťují pokračování našeho národa, další generaci? Mateřská dovolená není žádná dovolená, je to práce, kterou nikdo nezaplatí, byť matky své děti milují. Proč ženy daleko víc trpí chudobou v případě rozvodu nebo když odejdou do důchodu? Právě proto, že chtěly mít dítě, milovat ho a starat se o něj 3-4 roky na 100%. Jak zatočíte s chudobou žen?

Je to ostuda, čím vyšší vzdělání, tím exponenciálně roste rozdíl v platovém ohodnocení. A ono už je znát, když žena bere např. o 10-15 000 Kč méně, než muž na stejné pozici. Ostatní státy začaly dělat opatření, aby si byli všichni rovni, všechno jde, když se chce.

Dovolte mi se pousmát, protože usnadnit byrokratický proces ve vymáhání alimentů rozhodně nic nevyřeší, pokud onen muž nebude chtít alimenty platit. Nepřizná majetek, zapláče u soudu atd. To se děje dnes a denně. Zajímalo by mě, jak byste takové daňové úlevy přiznával, jak kontrolovat, že matka opravdu živí děti sama. Dát úlevu zaměstnavatelům nevyřeší už vůbec nic. Řešením je přistoupit na rovné podmínky, jinak se bude dít přesně to, co jste napsal. Žena se "SVOBODNĚ" rozhodne rodinu nemít a další ji budou následovat. Už takhle populace ČR stárne, chci vidět, jak to bude vypadat potom, co se životní náklady neustále zvyšují, ale ženám peníze odmítáte přidat.

Ohledně posledního odstavce - myslím si, že v rámci slušnosti je rozdíl, když vyjadřujete svůj názor a někomu mluvíte do života, k čemuž nemáte absolutní právo, pokud si vaši radu vysloveně nevyžádá. Znovu opakuji: když muž nemá děti, nikdo to příliš nekomentuje. Když žena nemá děti, dočká se mnoha a mnoha komentářů. Je z ní kariéristka v negativním slova smyslu a v očích těchto lidí se i devalvuje její hodnota jako ženy, což je nesmyslné.

Nechápu, proč vytahujete neomarxismus, ačkoliv o pár odstavců výše zmiňujete svobodnou volbu. Společnost se mění, to ani vy ani já nezastavíme. Svobodné volby 7 miliard lidí také ne. Tradiční hodnoty pro mě znamenají velmi, jelikož moje rodina se rozpadla, ale budou se v průběhu času měnit - a ne mým přičiněním. Už se i změnily. Rozhodně nikomu nevnucuji své představy, napsala jsem svůj názor, který mám právo mít, a který mi nevyvrátíte. Vy máte také právo mít svůj názor, který vám nikdo nevyvrátí. Jen bych vás chtěla upozornit, že nemůžete vědět, jaká je situace žen do hloubky, jelikož nejste ženou.

Pokud chcete nadále argumentovat proti mému názoru, vězte, že mé stanovisko se nezmění. A nechci zabřednout do debaty, která nikam nevede - jsme totiž na zcela opačných stranách. Máte-li něco konstruktivního, co k tomu říct, ráda si to vyslechnu. Ale na prezentaci vašeho názoru nebudu dále reagovat - nechám vám jej, stejně jako si ponechám svůj. Přetahovat se o to, kdo má pravdu, nehodlám, je to ztráta času. Nechci vás konvertovat na své stanovisko, též ztráta času, očividně jste pevně přesvědčen o správnosti svého úsudku. Takže: já mám svá přesvědčení, vy zase vaše.

8 krasny-clovek | Web | 1. října 2018 v 12:47 | Reagovat

"Nemyslím si, že by pro zaměstnavatele bylo trestem, že obě pohlaví zaplatí stejně, já bych hodnotila své zaměstnance podle schopností, nikoliv toho, co mají mezi nohama"

A mě by právě zajímalo, proč si myslíš, že zaměstnavatelé hodnotí lidi podle nohama, když je to z logiky věci neekonomické rozhodnutí - velice snadno by mohl preferovat ženy, když jim může platit o 20 % míň.

Pokud tvoje máti bere míň než její mužské protějšky, zeptejme se: Má stejně dlouhou praxi? Má stejně dlouhé vzdělání? Odvádí stejné přesčasy? Obslouží stejné množství pacientů? Jaké jsou reakce na její práci? Pokud je odpověď na všechny tyhle otázky: "Stejně jako všichni muži", tak nezbývá nic jiného než jít do kanceláře k šéfovi a plácnout si do stolu. Také musíš sebrat záznamy o platech mužů na úplně stejných pozicích a záznamy žen na stejných pozicích, zkrátka musíš mít všechna data, než můžeš dělat závěry takové, že bez důvodu bere míň než jiní. Všechno v soukromém sektoru je o vyjednávání, které mužům jde o něco lépe.

"Jen bych vás chtěla upozornit, že nemůžete vědět, jaká je situace žen do hloubky, jelikož nejste ženou." - Tohle je argument na přesdržku a účelová diskriminace. Mám ke klávesnici pustit svoji matku, která si myslí absolutně totéž? Mám já argumentovat tím, že jsem sociální vědec, že mám o tom načteno tuny textu a na tom založenou bakalářku atd.? Ne, tím neargumentuju, argumentuju argumenty, ne osobní autoritou.

Teď ale přichází to nejdůležitější, na co mi musíš odpovědět. Musíme si ujasnit pojmy, protože už dlouho mám pocit, že pleteš dohromady dvě věci. Průměrná žena a průměrný muž mají skutečně rozdíl nějakých 20 % (v USA je to slavných 0,77$ pro ženu na 1$ dolar u muže). Jenže to zahrnuje i fakt, že ženy obecně pracují v hůře placených odvětvích! Muži jsou ropní inženýři a CEO, ženy zase sociální pracovnice. Jakmile se podíváš na průměrné platy v rámci jednoho odvětví, rozdíl se ti ohromně sníží, řekněme do 10%, který je ale vysvětlován rozdílnou praxí, vzděláním, přesčasy atd. Říkat tedy, že v jednom odvětví je rozdíl 20 %, je s dovolením blbost, protože pak by rozdíl mezi průměrným mužem a ženou v platech musel být ještě větší, protože bychom zahrnuli i různá odvětví. Dohnat tento platový rozdíl by znamenalo hnát ženy do ropného inženýrství, čímž jim ale sebereš status matek-samoživitelek. Žádné peníze se tím nestvoří.

Ano, je to neslušné, ale bojovat za to ("bojuji", jak jsi sama řekla), aby na sebe lidi byli slušní a nechali si svůj názor na druhé pro sebe, je úplná blbost. Wrongthink, od Orwella. Lidé mají právo si něco myslet a to dávají najevo všelijak, ne jenom tím, že to řeknou člověku do očí, například kulturou. Že "bojuješ" za to, aby na sebe lidi byli "slušní", je počátek politické korektnosti v kultuře a umění. Zákaz zobrazování stereotypu ženu jako matky nebo hospodyňky ve médiích je úplně totéž jako to tvůj boj za to, aby si lidi neříkali, jak se ženě nesluší dělat kariéru.

Jo, máme své přesvědčení, jenže bohužel žijeme v jednom státě, pomocí demokracie si svůj život ovlivňujeme, takže není moc dobré, když někdo má zcela odlišný názor, než je ten náš. Z mého pohledu jsi pro mě nebezpečný člověk, který akorát ekonomiku rozvrtá, protože jí nerozumí. To jsi dokázala absolutním nepochopením a náhodným házením čísla 20% (mezi odvětvími existuje, ale ty to aplikuješ na stejné odvětví, což je úplně zcestné). Z toho důvodu s tebou musím mluvit. Sice tě rozhodně právě teď nepřesvědčím, ale zasadím ti brouka do hlavy, donutím tě vylézt z komfortní zóny. Já byl kdysi křesťan a komunista, ale přestal jsem tím být, protože jsem si otevřel knížku a vyslýchal rozdílné názory.

Zavírat se do své sociální bubliny je to nejhorší, co můžeš své intelektuální poctivosti udělat. Přesvědčení a názory jsou ti k ničemu, pokud je nebudeš zpochybňovat. Předkládej data, odpovídej na otázky, se kterými ses nikdy nesetkala, zasazuj je do své teorie o světě a díky tomu si svůj názor jedině zušlechtíš. Jestli tohle neuděláš, budeš sloužit svému názoru a ne tvůj názor tobě. Můžeš přestat diskutovat proto, že tě to přestane bavit, ale přestat debatovat o problému proto, že oponent má jiný názor, tě intelektuálně odepisuje.

9 Virginia Baskerville | Web | 1. října 2018 v 19:12 | Reagovat

[8]: Odpovědi na otázky:
- myslím si to proto, jelikož se s tím setkávám. Jinak by nebyl takový problém platit stejnou práci stejně.

- je služebně jedna z nejstarších na oddělení, má další vzdělání a specializace, které tamní muži nemají a pracuje velmi tvrdě, protože jde o lidské životy, ne o továrnu hrníčků.

- Byla bych ráda, aby sis prozkoumal, jak to chodí ve zdravotnictví z pohledu lékařů. Peníze nevyplácí primář atd.

- Konstatování zjevného, a to, že nejsi ženou, není diskriminace, nýbrž fakt. Pokud tě to uráží, za to nemohu. Já taky nikdy plně nevcítím do muže, muž nejsem.

- Zahrnuji do toho i fakt, že ženy pracuji v hůře placených odvětvích. Nemluvím o rozdílu z globálního hlediska průměrné ženy a průměrného muže, ale konkrétního zaměstnance. Např. lékaře a lékařky, manažeři a manažerky.

- Nesouhlas se dá vyjádřit slušně. Komentovat, hodnotit a soudit konkrétní život daného jedince je neslušné, jelikož jsme nešli ani metr v jeho stopách. Kdo jsme, abychom posuzovali, co je pro něj nejlepší?

- Nevím, co je na tom zcestného, když znám ženy, které dostanou za stejnou práci ve stejném odvětví méně právě o těch 20%. Lékařka dostane o 20% méně, než lékař. Manažerka dostane o 20% méně, než manažer. Režisérka dostane o 20% méně než režisér. To jsou konkrétní případy konkrétních jedinců.

- Každý člověk žije v sociální bublině, ať je schopen si to přiznat či nikoliv. Psychologie je založená na neustálém dotazování. Děkuji, že se mě pokoušíš vychovat a říct, co mám dělat, ale neznáš mě. Já neznám tebe, nebudu tě soudit. Nepřestávám se o problému bavit, jen jsem schopná pochopit, kdy už se pouze přeme a hádáme, a kdy je to plodná diskuze.

Tohle pro mě plodná diskuze není. Je to hádka, byť v mezích slušnosti.

10 krasny-clovek | Web | 2. října 2018 v 1:03 | Reagovat

[9]: Hádka? A jak podle tebe vypadá plodná diskuze? :D :D Slušná hádka je synonymum pro diskuzi.

A opravdu tvoje máti bere o 20 % míň? Jaký tedy mají plat všechny ženy kolegyně a jaký mají plat všichni muži kolegové v konkrétních číslech? Pokud se tam prokáže tak velký rozdíl, můžeš mi tedy říct, proč zaměstnavatel takto rozhodl, že tvou máti podcení? Musí to být asi silný důvod nebo předsudek, že vyhazuje peníze na vysoké platy mužů, když tam může dosadit stejně dobrou ženu.

Nesouhlas se dá vyjádřit slušně, ale nesmíš bojovat za to, aby k sobě lidé byli slušní, to bys s vaničkou vylila i dítě. Jsme lidé svobodní, diskutující, lidé prezentující své názory, no a na to máme plné právo. Pokud někoho takový názor urazí, tak je to jeho problém a problém můj leda v tom smyslu, že se se mnou nebude kamarádit. Ale "bojovat" za to, abychom lidi nesoudili, je zlo a politická korektnost.

Ano, jsi žena, ale tvoje bezprostřední zkušenost je tvůj osobní problém, nikoli sociální problém. A na sociální problém (pokud vůbec existuje, žejo) má stejnou kompetenci hovořit muž i žena, protože ženina bezprostřední zkušenost nehovoří za všechny ženy. Já se nevyjadřuji k tvojí bezprostřední zkušenosti, ale k obecné věci.

Jestli v rámci jednoho odvětví dostávají dle tebe o 20 % míň, tak platový rozdíl mezi průměrným mužem a ženou musí být minimálně 70 %. Což není. Cituji:
"v soukromém sektoru průměrná mzda žen dosahovala 24 079 korun a mužů 31 603 korun. Plat mužů ve veřejné sféře činil 31 876 korun, plat žen 26 287 korun."
To je rozdíl 24 %  v soukromém sektoru a 17 % ve veřejném sektoru, čili dohromady řekněme oněch 21-20 %. Jenže soukromý sektor zahrnuje jednak vedení obřích firem, jednak rodinnou firmu na pletení kloboučků. Jelikož je plat v obřích firmách větší než ve firmě na dětské zboží a jelikož v obřích firmách ve vedení pracují spíše muži než ženy, vzniká tak rozdíl těch 20 %. Je matematicky nemožné, aby plat obou pohlaví v rámci jednoho odvětví byl o 20 % rozdílný a zároveň aby byl rozdílný přesně o stejných 20 % bez ohledu na odvětví. Tvých 20 %, jak říká i můj citát, je bez ohledu na odvětví. Těchto 20 % nejde v žádném případě dohnat zvyšováním platů (ledaže by učitelky ve školce braly stejně jako CEO), nejde to absolutně vůbec dorovnat na 0 %, ledaže bys nahnala ženy do výše placených pozic, což ale nemá žádný praktický význam. Pokud vidíš rozdíl 20 % v nějakém konkrétním zaměstnání, řekněme u tvé máti, je to individuální rozdíl, extrém, ke kterému musíš přistupovat úplně jinak. Musíš k němu přistupovat individuálně a jako k raritě, nikoli jako problému, který postihuje absolutně všechny ženy.

11 Crow | 2. října 2018 v 15:19 | Reagovat

[10]:Zdravím,
četl jsem Vaši "diskuzi" a našel jsem pár věcí, které bych k tomu rád pověděl.
Za prvé bych byl rád, kdybyste se zamyslel nad Vaším vyjadřováním na tomto blogu.
Rozhodně sem nepatří výrazy jako ,, tvoje máti " a podobně.
Berte prosím ohled na to, že nesedíte v krčmě s bandou kamarádů, ale vedete dialog s Lady Baskerville.
Dle toho, co jste napsal soudím, že jste vzdělaný člověk, tak nám prosím ukažte, že se dokážete vyjadřovat na úrovni.
Za druhé mě zaráží, že podle Vás se diskuze rovná slušné hádce (nebo naopak chcete-li).
Pokud na to máte opravdu takovýto názor, tak je mi vcelku líto profesorů, kteří Vám přednášeli.
Dle mého je diskuze to, když se dvě nebo více stran baví například o nějakém problému, ale ani jedna strana se nesnaží tu druhou přesvědčit o správnosti svého výroku.
Zároveň diskuze vyžaduje také dávku zdvořilosti, které se zde Lady Baskerville z mého pohledu nedostává.
Když se pozorně podíváte na nějaké ostatní komentáře, tak zjistíte, že je zde už pár lidí, kteří s výroky Lady Baskerville nesouhlasí, ale dokázali to napsat slušně.
Lady Baskerville Vám zde pouze napsala její názor na tuto problematiku (tudíž se snažila diskutovat), ale pokud vím, tak jste to byl Vy, kdo začal vyvracet to, co zde bylo napsáno a snažil se vysvětlit, že v tom máte větší rozhled (což samozřejmě nepopírám a věřím, že tomu tak může být).
Jen se prosím zamyslete nad tím, co nazýváte diskuzí, protože slušná hádka opravdu synonymum pro diskuzi není.
Mějte se hezky a přeji krásný zbytek dne.

12 krasny-clovek | 2. října 2018 v 21:50 | Reagovat

[11]: "Máti" je naprosto slušný, noblesní, spisovný a archaický termín, který dokazuje bohatost slovní zásoby, snad stejně archaický jako slovo krčma, které jsi sám použil. Je to slovo básníků. Aristokraté (takže i kdejaká lady! ;) ) hovořili o své matce jako o máti. A teď mi to všechno potvrdila i moje vlastní máti. Jeslti si myslíš, že ho používám sříravě ironicky a s povržením, tak ho sžíravě ironicky a s opovržením vůči její matce/máti/mamče/maminkce vskutku nepoužívám.

"Dle mého je diskuze to, když se dvě nebo více stran baví například o nějakém problému, ale ani jedna strana se nesnaží tu druhou přesvědčit o správnosti svého výroku." Když jsou všichni ve schodě, tak žádný problém v první řadě snad neexistuje. V takovém případě se jedná o kvákání, všední konverzaci, ležérní výměně dojmů a zážitků, například jak jsem včera pekl bábovku, a ne o diskutování o problému. My zde máme objektivní realitu, něco tam někde venku mimo naši hlavu existuje a o tom si možná myslíme každý něco. Jedna strana si myslí, že je to takhle, druhá strana si myslí, že je to jinak. Tím vzniká problém. Diskuze je založená na tom, že jsou rozdílné názory, že se vyměňují názory a věcně se podkládají a je úplně jedno, jeslti s nimi druzí souhlasí, nesouhlasí, nebo se na ně hltavě doptávají.

Oxfordský slovník definuje diskuzi takto:
"The action or process of talking about something in order to reach a decision or to exchange ideas." případně "A conversation or debate about a specific topic." A to přesně děláme, tohleto je diskuze v celé kráse. Já i ona předkládáme svůj pohled na věc, vyměňujeme si názory, podkládáme je, vyvracíme je. Tohle dělají vědci, když spolu diskutují. Vědec předloží hypotézu, dodá empírii a vytvoří teorii. Jiný vědec s ním nesouhlasí, dodá nové proměnné a navrhne, že jeho teorie takhle nefunguje. První vědec se své stanovisko snaží obhájit. A spolu diskutují. Vyměňují si "ideas" a předkládají důkazy, proč si tento "idea" myslí. Diskuze nepřestává být diskuzí jenom proto, že někdo dodává důkazy pro svá tvrzení.

Pročetl jsem svoje komentáře a považuji za nezdvořilé a neslušné leda v tom smyslu, že jsou suché, analytické, přísně neosobní a obsahuje mírně cynické příklady ("firma na pletení kloboučků"). Jsou zkrátka hodné intelektuálů, kteří spolu diskutují u stolu v soukromém salonku, kam si může kdykoliv jakýkoliv host přisednout. Přesně jak to dělali aristokrati během osvícenství. Střetávali se různé nápady a nonkonformní názory: cestovatelé, ateisté, humanisté, fyzici, chemici, ortodoxní křesťané... a všichni diskutovali o nových nápadech, vyměňovali si je a vzájemně třeba i nesouhlasili. Byla to doslova salónní diskuze, skoro jako je tento náš počin.(((Och, jak rád bych poseděl a diskutoval v salonku s baronem von Holbachem!)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama