Silné ženy, nebezpečné ženy

27. září 2018 v 9:35 | Lady Baskerville |  Dámský salónek
K psaní tohoto článku mě namotivovalo hned několik věcí, především americké seriály s hlavní hrdinkou, jež je napsaná v pozici "silná a nebezpečná žena", které o sobě do světa vysílají zprávu, že jsou feministické. Ale i čtení mnoha současných knih, v nichž figurují postavy napsané stejným způsobem, především na poli urban fantasy žánru (a dalších).

Přijde mi, že se v těchto médiích objevil názor, že silná a nebezpečná hrdinka je vlastně žena, která dělá totéž co muži, a nezajímá ji, co na to říkají ostatní. Vezměme si takový prototyp drsňačky:
  1. Drsně a provokativně podaná závislost; záliba v pití tvrdého alkoholu nehledě na denní dobu, kouření doutníků/cigaret, občasný joint, potřeba sexu nebo účelového svádění mužů ad.
  2. Slovník; nejlépe protkaný nadávkami, siláckými řečmi jemně okořeněnými slabými chvilkami, v nichž hrdinka projeví svou vnitřní sílu, poněkud obhroublé a arogantní jednání s druhými (čtěte muži), moderní sarkasmus či ironie.
  3. Drsné schopnosti; většinou dokazující, že žena je schopná toho, co muž, ať už se jedná o zacházení s pistolí, zbití záporáka nebo sestrojování rakety.
  4. "Feministka" ve stylu: nepotřebuju chlapy, nepotřebuju dalšího hajzla, kterej mi zlomí srdce a vybrakuje bankovní účet.
  5. Nikdy se nesnaží, aby jí to slušelo, ale vlastně jí to sluší, ať už je umazaná od hlíny nebo jí kamarádka půjčila rudé šaty, v nichž půjde na benefiční akci zneškodnit dalšího lumpa.
  6. Všechny mužské postavy po ní v koutku duše nebo veřejně šílí, ale ona je nechce.
  7. Nepřizná chybu. Nebo rovnou žádnou neudělá. Chvilek, kdy se omlouvá za své chování, je jako šafránu, jsou-li vůbec nějaké. Nikdy se nemýlí.
Mohla bych jmenovat dál a dál. Jediné, co na to mohu říct, je PROČ? Proč má někdo potřebu produkovat takovou ženskou hrdinku, z níž je cítit póza a soutěživost namířená proti mužům? Proč mají tyto fiktivní ženy potřebu svádět pomyslný boj s muži o to, kdo je lepší? Proč se srovnávat? A hlavně: proč mladé dívky učit, že silná žena je ta žena, která napodobuje mužské chování? Zvlášť když muži a ženy mají ve vínku tak odlišné kvality, že si připadám, jako bych sledovala hrušku, co chce předběhnout jablko.


Ano, jsou velice silné, nebezpečné ženy, které se shodují s některými (i většinou) výše zmíněných bodů, a jsou napsané velice dobře, dokonce tak, že jsem si je velmi oblíbila. Namátkou např. Anne Bonny z mého oblíbeného seriálu Black Sails, jejž doporučuji - podaří-li se vám pokousat skrz polovinu první série, která připomíná začátky Hry o trůny v pirátském kabátu, dostanete velice dobře napsané postavy a hlavně poutavý příběh. Anne Bonny je pravděpodobně jedna z nejslavnějších ženských pirátek vůbec. V seriálu chodí oblečená jako muž, je sprostá a tvrdě přímá, v klobouku jí to opravdu sluší, i když je jí naprosto jedno, jak vypadá. Ale... není účelovou ženou, která se snaží s muži soupeřit. Prostě využije veškerého svého potenciálu, aby dominovala. To, jestli je žena nebo muž, na tom nezáleží. Jednoduše si získá respekt a uznání svým charakterem, schopnostmi a úsudkem.

Jsem schopná uznat, že existují opravdu skrz naskrz drsné ženy, které nejsou napsané jako ploché a křečovité osoby nacpané do pózy "vynucuji si svým drsným přístupem respekt/postavení/uznání/strach" a jejich charakter i vývoj jsou uvěřitelné. Jenže mi přijde, že tak trochu tonou v záplavě rádoby feministických, silných postav.

Ono asi záleží, jak vnímáme sílu. Pro mne například je síla ženy odlišná od síly muže; nemyslím fyzickou úroveň ale osobnostní. Je velice těžké to orámovat do slov, ale snad se mi aspoň trochu podaří nastínit, jak to myslím. Síla muže spočívá v schopnosti vytváření podmínek, prostoru, i změn nutných v něm samém, jeho okolí, světě. Síla ženy spočívá v ponteciálu, jak dokáže s těmito podmínkami naložit a co z nich dovede vypěstovat. Řečeno nejznámějším příkladem, jenž nás odlišuje: muž dá podmínky pro život v podobě spermatu a ženino tělo pak za devět měsíců vytvoří plnohodnotnou živou bytost. Samozřejmě i žena je schopná vytvořit podmínky a muž kultivovat, jelikož v sobě máme přítomné oba dva principy, přestože jeden převládá podle našeho pohlaví. Nevidím důvod, proč bychom měli soupeřit, když teprve dohromady to dává smysl. Spojí-li se ženská a mužská moudrost, jsme opravdu schopní dokázat něco velkého. Neměli bychom na sebe hledět jako na příslušníka jiného týmu na závodu, a už vůbec ne jako na nepřátele - všichni jsme se přece narodili na stejnou planetu. Kdybychom se neměli učit společnému soužití, tak má ženské i mužské pokolení vlastní Mléčnou dráhu.

Ale to jsem odbočila. Připadám si, jako by to šlo ode zdi ke zdi. Ve fantasy žánru ještě nedávno byly ženy závěsnou dekorací, která ozdobila rámě svého zachránce, tu a tam vřískla či omdlela, když se nebezpečný tvor zvládl přiblížit příliš blízko. Dneska je to ve spoustě případech druhý extrém. Když chcete napsat silnou postavu (jedno jakého genderu), nemůže silná vypadat, ona musí silná být. To, že se bude chovat podle výše zmínených bodů neznamená, že je vaše postava silná. Pouze to znamená, že taková chce svému okolí připadat. Síla se rodí někde jinde, než v ukazování prostředníčků, sekání hlav a opravování supersložitého vesmírného korábu. Tím nechci říct, že žádná má postava prostředníček neukázala, hlavu neusekla a neopravila nějaký ten modul. Chci pouze naznačit, že když se budete soustředit, jak charakter působí navenek, zcela ho zapomenete naplnit zevnitř. A to je průšvih, protože nenajdete-li vnitřní sílu své Anne Bonny, zhroutí se jako domeček z karet pod rukama prvního přemýšlivého čtenáře, který obal prostě nespolkne.

Nedávno jsem četla sborník Nebezpečné ženy. Byly v něm horší, průměrné i lepší povídky. Byly v něm asasínky, vražedkyně, královny, femme fatale, pistolnice i čarodějky. Ale to pojetí nebezpečných žen mi přišlo nekompletní. Nebezpečné (a silné) ženy jsou totiž všude kolem nás. Kde je matka, co brání své dítě před pumou v národním parku? Kde je dívka, která prosazuje práva žen ve státě, kde jí to může stát život? Stařena bránící svůj domov před zlodějem? Mohla bych pokračovat...

Síla žen má mnoho podob, nejen tu hlášky chrlící a z pistolí střílející krasavici... která si navíc dle mého názoru zaslouží nejmenší obdiv, jelikož v mém okolí jsou ženy, jež vydržely mnohem víc, než je kulka zakousnutá do lýtka.
 


Komentáře

1 Marie Veronika | Web | 27. září 2018 v 11:31 | Reagovat

Mně celkem fascinuje celá ta potřeba mít hrdiny tohohle typu. Muži, kteří jsou takhle ztvárnění, mě odpuzují, nad ženami krčím rameny. Ani si nedokážu vybavit, kdy jsem naposledy četla nebo viděla něco s podobnou hlavní postavou. Stylizace do síly tohohle druhu se mi zdá směšná zkrátka vždycky.

2 Virginia Baskerville | Web | 27. září 2018 v 12:12 | Reagovat

[1]: Díky za názor, souhlasím - taky preferuji jinak napsané postavy.

Ačkoliv když se pohybuji v prostředí knihy/obrazovky kde je násilí součástí příběhu (jako například v Black Sails), je pro mne důležité, jak postava přemýšlí, jaké má motivy, co jí vede k tomu, že sama ono násilí páchá atd.

A když nic takového její charakter neobsahuje (nebo velmi nevěrohodně namíchané), přijde mi velice nepřirozená, kostrbatá a vlastně až i směšná.

3 Melkora | Web | 27. září 2018 v 14:35 | Reagovat

To, co jste ve svém článku popsala, je takzvaný "strong female character" a (mužští) američtí režiséři toto klišé začali používat, aby se vyhnuli obvinění ze sexismu, která by teoreticky mohla přijít od lidskoprávních organizací, pokud by postupovali tak, jako vždycky. Tzn ženy přidávali ženy do svých příběhů jenom jako dekorace, či podpěrky mužů.
Totiž, oni je tam dál přidávají jen jako dekorace a podpěrky. Nicméně jedna "strong female" ve scénáři udělá hotové divy! Stačí ji tam někam nacpat a jsou z obliga.
Obvykle jedou podle známé šablony, kde "strong" znamená agresivní, násilnická, popudlivá a prostá "něžných" emocí. Někdy se autoři dokonce spokojí jen s tím, že jí prostě nechají někde někoho zmlátit.
Tyto postavy bývají nesmyslné, jednorozměrné, špatně napsané a děj spíše narušují, než by ho někam posouvaly. Ale facebookové aktivistky je milují, protože jsou tak "strong" a "role-model".
Zatímco já krvácím, protože jsem se kvalitně napsané ženské postavy zase nedočkala.

4 Virginia Baskerville | Web | 27. září 2018 v 17:46 | Reagovat

[3]: Chápu, děkuji za poučení - přesně tak, přijde mi, že obecně kvalita charakterů postav v masovém měřítku klesá, a u žen je to ještě o něco horší, protože mnoho z nich je naprosto nevěrohodně napsaných.

Chybí mi především postavy typu Irene Adler od pana A.C. Doyla, která byla jak silná, tak nebezpečná - a nemusela kvůli tomu zabřednout do těchto vod, jež jsem popisovala. Je důkazem, že se dá psát jinak a lépe.

5 Melkora | Web | 28. září 2018 v 18:05 | Reagovat

Opravdu jste mě potěšila tím, že jste zmínila právě Adler, neboť i já mám pocit, že právě její postava je pro dnešní mizérii příznačná.
Aneb... ten divný pocit, když viktoriánský autor stvoří feminističtější ženskou figuru, než jeho protějšek z 21. století.
Dovoluji si poslat odkaz na svůj vlastní článek, kde se právě tomuto problému věnuji.
http://melkora.blog.cz/1506/canon-irene-adler-versus-bbc-irene-adler-aneb-proc-si-steven-moffat-zaslouzi-byt-povesen-za-koule-do-pruvanu

P.S. Pokud znáte MCU, pak dobrý příklad onoho "strong female character" je např. Peggy Carter (milenka Kapitána Ameriky)

6 Hrobárka | Web | 28. září 2018 v 19:17 | Reagovat

Hm, vieme, že taký trend existuje ale asi nesledujem nič, kde by sa aj prejavoval. 😒

7 Virginia Baskerville | Web | 28. září 2018 v 20:51 | Reagovat

[5]: Děkuji za tip. :)

[6]: Chápu, já na něj narážím spíš sporadicky, ale vždycky mě to rozčílí. :)

8 Sarah's History | E-mail | Web | 29. září 2018 v 17:20 | Reagovat

Nejdříve musím moc pochválit design; je přímo rozkošný! Přesně na takový blog jsem dlouho číhala: elegantní a příjemný, zabývající se inteligentními tématy.
Osobně zastávám takový ten až zastaralý názor, že žena má být správná dáma vyzařující všechny možné ctnosti; pokud už s cigaretou, tak jedině podobně okouzlujícím způsobem jako Audrey Hepburn. Když zbraně, tak jedině ženské, pokud ironie, pak pouze taková, která jí neubírá na slušnosti.
Co se však týče svádění mužů zmíněného v prvním bodě, připomnělo mi to markýzu de Merteuil z de Laclosových Nebezpečných známostí, jež si tímto způsobem dokázala zkrátit chvíli, avšak věděla, jak na to, aby tím neutrpěla její pověst. O takové si pak člověk nevědomky udělá obrázek slušné ženy, zatímco je jen ženská verze Valmonta.
Nemůžu si pomoct, ale jakmile vidím osobu jakéhokoliv pohlaví, jež splňuje většinu zmíněných bodů, mám pocit, že se tím snaží něco skrýt a uvnitř s něčím bojuje. Tomu, kdo však smýšlí podobně jako já, tím ale ve skutečnosti právě dává najevo svou slabost, a člověk pak k takové bytosti cítí spíše lítost než respekt.
Anne Bonny znám! Kdysi jsem se zběžně zajímala o piráty a Anne jsem si mezi nimi samozřejmě oblíbila, jak by ne. Jak je možné, že mi ten seriál unikl! Dívala jsem se a vypadá zajímavě, musím si ho pustit; děkuji za tip. Hry o trůny nesleduji, tudíž mohu doufat, že tu první polovinu zvládnu.
Skvěle podaný článek! Určitě tady nejsem naposled, už se těším na další.

9 Virginia Baskerville | Web | 29. září 2018 v 21:10 | Reagovat

[8]: Děkuji mnohokrát za kompliment a celý komentář, opravdu mne potěšil. :)
A co se týče Vašeho názoru, tak se s ním ztotožňuji.
Nebezpečné známosti jsem viděla několikrát a musím říct, že ačkoliv je markýza opravdová mistryně svádění, přijde mi zároveň v zajetí svých vlastních pletich i potřeb, dá-li se to tak říct.
Je to tak - jedná se především o pečlivě vykonstruovanou (ale též velice krkolomnou) fasádu, za kterou častokrát daná osoba něco skrývá.
Black Sails jsou drsná podívaná -ačkoliv ta doba taková byla, takže jsem to nějak skousla, přestože některé scény na mě byly moc a vynechala jsem je (je jich pomálu).
Ještě jednou děkuji. :)

10 Melkora | Web | 29. září 2018 v 22:03 | Reagovat

[8]: Zajímavé! Markýza de Merteuil je jednou z mých oblíbených literárních hrdinek, dokonce jsem kdysi z recese založila hnutí na její rehabilitaci.
Považuji jí za ženu obdivuhodnou, silnou a velmi schopnou. Ženu, která ve své době pochopila pokrytectví, faleš a přetvářku dobové společnosti zbytečných a bezohledných šlechticů, jakož i to, že jako žena vlastně nemá žádnou volbu.
Proto se rozhodla pro jedinou možnost jak si zajistit moc a alespoň elementární kontrolu nad svým životem. Tedy zneužít ho až na samu dřeň.
Jen mě mrzí, že tak ošklivě skončila...

11 Mandy | Web | 30. září 2018 v 10:38 | Reagovat

V médiách sú stereotypy, s tým sa treba asi zmieriť. Neviem, či si čítala Hunger Games, ale pamätám si, keď som tým mala posadnuté kamarátky - všetky milovali, aká je Katniss silná, že zvládne tak veľa, že prežije a vyrovná sa svalnatým mužom. Mne jedinej to pripadalo nesympatické. Akoby nijaká iná žena/postava nemohla byť silná. Na to treba fyzickú výdrž, ale skutočná sila je skôr stavom mysle a duše. Asi každý je schopný sa fyzicky brániť, ale nie každého myseľ je prispôsobená na to, aby zniesla viac.

So stereotypmi sa nič nedá robiť, sú z toho peniaze, pretože ľudia sa v postavách akoby "hľadajú", a tvorcovia sa snažia postavy aspoň občas vytvárať tak, aby sadli nejakej cieľovej skupine. Mňa štve to, čo to dáva malým ďeťom, nie len dievčatkám. Akoby nemohol existovať silný muž, aj keď nemá six pack a bicepsy. Alebo toto, že každá silná žena je športovkyňa, ktorá sa vyrovná najlepším mužom z mesta. Inak píšeš pekné články, dala som si ťa medzi moje obľúbené blogy ;-) Teším sa na ďalšie!

Mimo tému, ale: O Anne Bonny som čítala dávno wiki. Že vraj mala nejaký pomer ešte s jednou pirátkou, alebo sa o tom diskutuje. V každom prípade, zaujímavá to časť histórie :D

12 Virginia Baskerville | Web | 30. září 2018 v 16:28 | Reagovat

[10]: Jsem moc ráda za diskuzi, co se tu rozeběhla. :)

[11]: Hunger Games mě minuly, nečetla jsem knihy ani neviděla filmy, takže nemohu posoudit. Mám to podobně - také je pro mne daleko důležitější vnitřní síla jedince, než vyrýsované bicepsy.

Děkuji mnohokrát, je mi ctí.. a budu se snažit, aby Tě oslovily i další články. :)

P.S.: Ta druhá pirátka byla pravděpodobně Mary Reed. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama